DAN BIJELIH TRAKA 2023

2023-05-31 20:11

    Danas, 31. maja se obilježava Dan bijelih traka, u znak sjećanja na 3176 ubijenih i nestalih Prijedorčana tokom proteklog rata u Bosni i Hercegovini.

Simbolika bijelih traka dolazi iz maja 1992. godine, kada su vlasti bosanskih Srba izdale naredbu svim Bošnjacima i Hrvatima u Prijedoru da na svoje prozore zakače bijele čaršafe, a ako izlaze vani da vežu bijele trake oko ruke.

Na taj način je označeno nesrpsko stanovništvo u Prijedoru nakon čega su počela masovna zarobljavanja, ubistva i silovanja.

Na području općine Prijedor ubijeno je 3176 ljudi, među kojima je i 102 djece.

Dan bijelih traka u našoj školi obilježen je dostojanstveno, kao i svake školske godine, prigodnim programom koji su pripremili članovi Vijeća učenika naše škole pod rukovodstvom psihologa škole, Eminom Melić. Više o ovom događaju pogledajte u foto galeriji naše web stranice. (SLIKE)